Medlemmar

Kontaktpersoner för skolor i samarbetet, uppdaterad 2016:

DANMARK:

  • Danmarks medie- og journalisthøjskole:
    Henrik Wilhelm Jørgensen, hwj@dmjx.dk
    Inger Munk, imu@dmjx.dk
  • Syddansk universitet:
    Louise Kjærgaard, louk@journalism.sdu.dk
  • Roskilde universitetscenter:
    Michael Bruun Andersen, mbander@ruc.dk

FINLAND:

  • Tammerfors universitet:
    Maarit Jaakkola, maarit.jaakkola@uta.fi
  • Helsingfors universitet:
    Henrika Zilliacus-Tikkanen, henrika.zilliacus@helsinki.fi
  • Jyväskylä universitet:
    Panu Uotila, panu.uotila@jyu.fi

GRÖNLAND:

  • Grønlands universitet:
    Naja Paulsen, napa@ti.uni.gl

ISLAND:

  • Islands universitet:
    Valgerdur Johannisdottir, vaj@hi.is

NORGE:

  • Samisk høgskole:
    Torkel Rasmussen, torkel.rasmussen@hotmail.com
    Arne Johansen Ijäs, arneji@samiskhs.no
  • Høgskulen i Volda:
    Jan Ytrehorn, jan.ytrehorn@hivolda.no
  • Universitetet i Stavanger:
    Else-Beth Roalsø, else-beth.roalsoe@uis.no
  • Høgskolen i Oslo og Akershus:
    Steen Steensen, steen.steensen@hioa.no
    Anders Gjesvik, anders.gjesvik@hioa.no
    Bjørg Halvorsen, bjorg.halvorsen@jbi.hio.no
  • Universitetet i Bergen:
    Lars Arve Røssland, lars.rossland@infomedia.uib.no
  • Nord universitet:
    Bengt Engan, bengt.m.engan@nord.no
    Hege Lamark, hege.lamark@nord.no
  • NLA Mediehøgskolen Gimlekollen:
    Espen Strømme, espen.stromme@nla.no

SVERIGE:

  • Södertörn högskola:
    Judith Bergman, judith.bergman@sh.se
    Jan Örneus, jan.orneus@sh.se
  • Göteborgs universitet:
    Christina Hultin-Treutiger, kicki.hultin@jmg.gu.se
  • Linnéuniversitetet:
    Anette Forsberg, anette.forsberg@lnu.se
  • Stockholms universitet:
    Carin Mannberg-Zackari, carin.mannberg.zackari@ims.su.se
  • Mittuniversitetet:
    Peter Jonriksson, peter.jonriksson@miun.se

Det nordiska nätverket för journalistutbildningar på högskolenivå