Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /customers/f/3/a/nordiskjournalistutbildning.org/httpd.www/wp-includes/compat.php on line 502 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /customers/f/3/a/nordiskjournalistutbildning.org/httpd.www/wp-includes/pomo/translations.php on line 208 Medlemmar | NORDISK JOURNALISTUTBILDNING

Medlemmar

Kontaktpersoner för skolor i samarbetet, uppdaterad 2018:

DANMARK:

  • Danmarks medie- og journalisthøjskole:
    Henrik Berggren, hb@dmjx.dk
    Inger Munk, imu@dmjx.dk
  • Roskilde universitetscenter:
    Mark Blach-Ørsten, oersten@ruc.dk
  • Syddansk universitet:
    Louise Kjærgaard, louk@journalism.sdu.dk

FINLAND:

  • Helsingfors universitet:
    Henrika Zilliacus-Tikkanen, henrika.zilliacus@helsinki.fi
  • Jyväskylä universitet:
    Panu Uotila, panu.uotila@jyu.fi
  • Tammerfors universitet:
    Maarit Jaakkola, maarit.jaakkola@uta.fi

GRÖNLAND:

  • Grønlands universitet:
    Naja Paulsen, napa@ti.uni.gl

ISLAND:

  • Islands universitet:
    Valgerdur Johannisdottir, vaj@hi.is

NORGE:

  • Høgskulen i Volda:
    Jan Ytrehorn, jan.ytrehorn@hivolda.no
  • NLA Mediehøgskolen Gimlekollen:
    Hilde Kristin Dahlstrøm, hilde.dahlstrom@nla.no
  • Nord universitet:
    Hege Lamark, hege.lamark@nord.no
  • OsloMet storbyuniversitetet:
    Steen Steensen, steen.steensen@hioa.no
    Anders Gjesvik, anders.gjesvik@hioa.no
  • Samisk høgskole:
    Torkel Rasmussen, torkel.rasmussen@hotmail.com
  • Universitetet i Bergen:
    Astrid Gynnild, astrid.gynnild@uib.no
  • Universitetet i Stavanger:
    Espen Mathiesen, espen.r.mathiesen@uis.no

SVERIGE:

  • Göteborgs universitet:
    Ulrika Tengby Holm, ulrika.tengby@jmg.gu.se
  • Linnéuniversitetet:
    Emelie Kempe, emelie.kempe@lnu.se
  • Lunds universitet:
    Andreas Mattsson, andreas.mattsson@kom.lu.se
  • Mittuniversitetet:
    Peter Jonriksson, peter.jonriksson@miun.se
  • Stockholms universitet:
    Maria Nilsson, maria.nilsson@ims.su.se
  • Södertörn högskola:
    Jan Örneus, jan.orneus@sh.se

Det nordiska nätverket för journalistutbildningar på högskolenivå